Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 maja 2018 r.
12:27

Noc Kultury 2018 w Lublinie. Znamy największe atrakcje tegorocznej imprezy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Przed chwilą ogłoszone zostały największe atrakcje tegorocznej Nocy Kultury (2/3 czerwca). Główną gwiazdą ma być... ulica, której już nie ma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mowa o ul. Krawieckiej. – Była najdłuższą ulicą żydowskiego Lublina. Zaczynała się koło kościoła św. Wojciecha, a kończyła aż za Zamkiem – mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Ulica biegła tu, gdzie dzisiaj jest wydeptana ścieżka przecinająca Błonia. Było tu wiele parterowych domów, a tylko jeden murowany, w którym mieściła się fabryka papierosów i cygar. Ulica nie przetrwała wojny, została zrównana z ziemią wraz z całą dzielnicą żydowską.

– Oczywiście nie będziemy odbudowywać ul. Krawieckiej – zastrzega Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury. – Zaprosimy gości na ul. Podwale.

Podwale zapełni się wielkimi szpulkami, maszynami do szycia, czy nożyczkami. Przez całą ulicę ma być rozciągnięty centymetr krawiecki, który poprowadzi gości do wystawy starych zdjęć ul. Krawieckiej, wydrukowanych na tkaninach.

Nie będzie to jedyny krawiecki akcent na Podwalu. – Część architektury obita będzie różową, puszystą tkaniną – zapowiada Wawiórka-Kamieniecka.

Ze skarpy za świątynią dominikanów ma spływać na ul. Podwale kaskada z krawatów zbieranych wciąż przez Warsztaty Kultury przy Grodzkiej 7, potrzeba ich jeszcze sporo, bo instalacja będzie dość duża.

– Wczoraj mierzyliśmy, jest to około 40 m długości wzgórza – mówi Paweł Adamiec, kierujący pracami nad Krawatoskadą, która nie będzie jedyną jego instalacją podczas najbliższej Nocy Kultury.

W bramie, którą zaczyna się ul. Ku Farze znajdzie się instalacja zapachowa. – Będą zioła i rośliny kwitnące – zapowiada Adamiec. To jego ekipa w zeszłym roku obwiesiła kwiatami Bramę Rybną, która stała się jedną z najbardziej obfotografowywanych atrakcji zeszłorocznej Nocy Kultury. Sam artysta spodziewa się jednak, że częściej uwieczniana będzie w tym roku inna przygotowywana przez niego instalacja, która stanie na placu Po Farze. Będą to "Filary" pokryte roślinnością.

Od Bramy Rybnej do pl. Rybnego poprowadzą nas "Latające ryby" autorstwa Jarosława Koziary, który w zeszłym roku zauroczył przechodniów balonami nad ul. Grodzką.

Niedaleko, na Zamku, swój spektakl przygotowuje Leszek Mądzik. Ma sprawić, że z fresków w zamkowej kaplicy "zejdą" namalowane tam postacie. – Gubiąc po drodze swoją świętość zintegrują się ze społeczeństwem, które jest na dole – zdradza Mądzik.

Obok Zamku, na Błoniach, zaplanowano coś, co może być szczególnie atrakcyjne dla dzieci: budowanie miasta z kostek cukru. Na wypadek deszczu "plac budowy" będzie zadaszony, bo budulec ma być później wykorzystany ponownie. Trafi do... pszczół.

Po drugiej stronie alei Unii Lubelskiej będzie koncertować... orkiestra symfoniczna, która zainstaluje się na dachu Tarasów Zamkowych. – Koncert będzie bardzo przyjemny – zapewnia Ewa Kuszewska z Filharmonii Lubelskiej. Na początek zapowiada m.in. Mozarta i Haydna. – Na zakończenie gorące, hiszpańskie rytmy.

Przedwojenne szlagiery, takie jak "Ada, to nie wypada" mają rozbrzmiewać na wirydarzu dominikanów. – Będzie można posłuchać, pośpiewać, potańczyć – obiecuje Izabela Urban, dyrygent z Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją".

Program tegorocznej Nocy Kultury zahacza nawet o pl. Litewski, gdzie za sprawą światła odmieniona ma być elewacja Poczty Głównej. Władze miasta zapewniają, że między pl. Litewskim a Starym Miastem będzie można się poruszać środkiem deptaka. – To przejście będzie udrożnione – deklaruje Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.

Pełny program Noc Kultury ma być ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. Organizacja wydarzenia będzie kosztować 700 tys. zł.

Zobacz także: Noc Kultury 2017 w Lublinie

(fot. Marcin Butryn)

Pozostałe informacje

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Do wykonywania obowiązków prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy został delegowany już w kwietniu. Od jutra, zgodnie z dzisiejszą decyzją Rady Nadzorczej Hubert Kamola będzie oficjalnie zajmował to stanowisko. Został powołany na 3-letnią kadencję,

Pierwsza decyzja nowego burmistrza. Jego ludzie mają wpływy również w powiecie

Pierwsza decyzja nowego burmistrza. Jego ludzie mają wpływy również w powiecie

Jest pierwsza decyzja nowego burmistrza Radzynia Podlaskiego. Ogłosił ją tuż po oficjalnym zaprzysiężeniu.

Mieli odsunąć PiS od władzy, a zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile zarobi nowy burmistrz
Zdjęcia
galeria

Mieli odsunąć PiS od władzy, a zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile zarobi nowy burmistrz

To obrzydliwy skandal – tak o porozumieniu radnych Platformy Obywatelskiej z klubem nowego burmistrza Świdnika Marcina Dmowskiego mówi Mariusz Wilk z Polski 2050 Szymona Hołowni. To ugrupowanie w wyborach startowało wraz z PO pod szyldem Koalicji 15 Października po to, by odsunąć PiS od władzy w mieście i powiecie. PO za poparcie Dmowskiego w Radzie Miasta już otrzymało funkcję wiceprzewodniczącego dla Roberta Syryjczyka. To jeszcze nie koniec, bo ma dostać także stołek wiceburmistrza!

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów
film

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów

Luna, jako reprezentantka Polski, a poza nią wokaliści z Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Azerbejdżanu, Finlandii, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii i Słowenii będą dzisiaj wieczorem walczyć o wejście do finału tegorocznej Eurowizji.

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin
11 maja 2024, 20:00

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin

W sobotę (11 maja) w lubelskim Studio im. Budki Suflera zostanie złożony muzyczny hołd dla wyjątkowego zespołu. „A Night At The Radio” to koncert w wykonaniu Queen Band, jednego z najciekawszych tribute bandów tej legendarnej formacji.

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

To mogło naprawdę skończyć się tragicznie. Na szczęście życiu 35-latka, który jadąc motocyklem wpadł do rowu, nic nie zagraża. Ale konsekwencje mieszkaniec Warszawy i tak poniesie.

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka
8 maja 2024, 19:00

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka

Już jutro kolejna odsłona „Sceny Ad Hoc” w lubelskiej Chatce Żaka. Na scenie zobaczymy młodych, lubelskich artystów.

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Na inauguracyjnej sesji Rady Miasta Kraśnik IX kadencji radni oraz nowy burmistrz Krzysztof Staruch złożyli ślubowania. Przewodniczącym został wybrany Jarosław Jamróz, a jego zastępcami Piotr Janczarek i Zbigniew Bartysiak.

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Azoty Puławy straciły głównego sponsora, a to spowodowało, że przyszłość klubu stoi pod dużym znakiem zapytania. We wtorek działacze poinformowali o zmianach, które zaszły ostatnio w drużynie. Wiadomo, że Siergiej Bebeszko nie jest już trenerem zespołu. Jego miejsce w roli szkoleniowca zajął Patryk Kuchczyński. Z drużyny oficjalnie odeszło też kilku zawodników.

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Trzeci mecz i pierwsza wygrana Motoru w Ekstralidze U24. Lubelskie „Koziołki” we wtorkowy wieczór pokonały w Krośnie tamtejsze Orlen Cellfast Wilki 46:44. Drużynę do sukcesu poprowadzili Bartoszowie: Jawroski i Bańbor. Ten pierwszy zapisał na swoim koncie komplet 15 punktów. Drugi dorzucił 12.

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach
galeria

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach

Dzisiaj rano absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Większość uczniów, z którymi rozmawialiśmy wybrała temat dotyczący buntu i jego konsekwencji dla człowieka. Drugim tematem było pytanie o relacje. Nastroje - na razie bardzo dobre.

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Pił, więc jechać nie powinien. Ale zrobił to. Ta przejażdżka dla motorowerzysty zakończyła się wypadkiem.

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

To było wyjątkowe spotkanie. Dzisiaj przedstawiciele Lublina i Wilna mieli okazję zasiąść przy wspólnym stole, ustawionym i zastawionym przed portalem na Placu Litewskim.

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli
galeria

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli

Młodzi, grzeczni i uczynni - tak o policjantach z posterunku nad Zalewem Zemborzyckim napisał do komendanta obywatel, któremu mundurowi pełniący służbę nad wodą bardzo pomogli w trakcie minionego weekendu.

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Po Białej Podlaskiej od kilku dni błąkały się trzy łosie. Niestety, ich miejska przygoda zakończyła się tragicznie.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna